fbpx

Przygotowanie do wędrówki górskiej – przewodnik

2 grudnia, 2020

Górskie wędrówki są nie tylko wspaniałe dla zdrowia fizycznego i psychicznego. To także świetny sposób na poznanie przyrody i przeżycie przygody. Wędrówki to coś, do czego często wracamy w ramach utrzymania dobrej kondycji czy też aby spotkać się z przyjaciółmi i cieszyć się naturą. 

Jeśli wędrówki górskie są dla Ciebie nowością, w tym przewodniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat tego, jak zaplanować pierwszą górską wędrówkę i jak się do niej odpowiednio przygotować. Jeśli natomiast górskie spacery nie mają przed Tobą tajemnic, znajdziesz tutaj nowe wskazówki dotyczące szlaków lub inspirację do górskiego sprzętu.

WSKAZÓWKA NR 1: ZNAJDŹ PARTNERA

Wędrowanie w pojedynkę jest jak najbardziej możliwe, jednak większość początkujących piechurów preferuje górskie spacery z partnerem –  głównie ze względów bezpieczeństwa i dla towarzystwa. Miło jest jednak od czasu do czasu wyruszyć na samotną przygodę.

Istnieje wiele sposobów na znalezienie kumpli do wędrówki. Możesz publikować na swoich osobistych stronach w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter), aby sprawdzić, czy ktoś, kogo znasz, również podziela te same zainteresowania. Możesz również rozważyć dołączenie do grup związanych z trekkingiem na Facebooku. 

Jeśli planujesz wędrówkę w pojedynkę , poinformuj kogoś o swoich planach przed wyruszeniem w drogę i skorzystaj ze środków komunikacji na wypadek problemów.

WSKAZÓWKA NR 2: ZAPLANUJ TO

Ważne jest, aby zawsze wiedzieć dokąd się wybierasz, jak się tam dostać i jak bezpiecznie wrócić do domu. Strony internetowe, takie jak mapa-turystyczna.pl czy traseo.pl są świetnymi zasobami do wyboru i planowania wycieczek w Twojej okolicy i nie tylko. Pamiętaj, aby przy wyborze wędrówki wziąć pod uwagę odległość, wzniesienie, warunki oraz czas przejścia. Zacznij od łatwiejszych szlaków i przejdź do dłuższych jednodniowych wędrówek gdy jesteś bardziej doświadczony.

Nie zgub się ! Posiadanie podstawowych umiejętności nawigacyjnych pomoże Ci na szlaku. Jest wiele aplikacji z wykorzystaniem GPS, dzięki którym będziesz mieć pewność dokąd zmierzasz. Mapy fizyczne i kompas również się sprawdzają, jeśli wiesz jak z nich prawidłowo korzystać. 

Uzyskaj pomoc ! Bardzo ważne jest, abyś mógł zgłosić pomoc, jeśli się zgubisz lub doznasz kontuzji. Sprawdź, czy podczas wędrówki będziesz mieć zasięg oraz zainstaluj aplikacje wzywające pomoc  w razie potrzeby (aplikacja Ratunek).  

WSKAZÓWKA NR 3: PRZYGOTUJ SIĘ

Komfort to podstawa. Poniżej znajdziesz zestawienie wszystkiego, co powinieneś założyć i spakować na górską wędrówki w szybkiej in łatwej formie.

W CO SIĘ UBRAĆ NA WĘDRÓWKI

  • buty turystyczne

Buty turystyczne to bardzo specyficzna część górskiego wyposażenia. Jedni wolą cięższe, wodoodporne buty, inni z kolei lżejsze i sięgające kostki. Na górskie wędrówki warto zdecydować się na wytrzymałe, nieprzemakalne buty ze wzmocnieniem na kostce, które sprostają wymaganiom zarówno podczas podejść jak i zejść. Z kolei w cieplejszym klimacie i na suchych trasach dobrym wyborem mogą okazać się lżejsze wersje butów podejściowych, które zapewnią skuteczną przyczepność na każdej powierzchni.

  • skarpety turystyczne

Nie zapominajmy o tym, jak ważne jest posiadanie dobrze dopasowanych i wygodnych skarpet, szczególnie kiedy wybieramy się na długi trekking. Skarpety z domieszką  wełny merynosów są najtrwalsze i najwygodniejsze do uprawiania turystyki pieszej, eliminują przy tym nieprzyjemny zapach i są antybakteryjne.

  • spodnie turystyczne

Dolna część garderoby zależy od osobistych preferencji – jedni preferują klasyczne spodnie trekkingowe, inni legginsy, jeszcze inni szorty. Z doświadczenia warto zakrywać nogi, aby chronić się je przed poparzeniami słonecznymi, komarami czy zadrapaniami. Ciekawą opcją mogą okazać się spodnie z odpinanymi nogawkami, które można łatwo zmienić na szorty. 

  • warstwa wewnętrzna

W przypadku warstwy wewnętrznej możemy wybrać opcję z krótkim rękawem lub długim rękawem. Włókna naturalne, takie jak wełna merynosów, są jednymi z ulubionych na górskie wędrówki ze względu na ich właściwości redukujące zapach i ogólny komfort. 

  • okrycie głowy

Czapka na szlaku z powodzeniem ochroni nas przed słońcem, zwłaszcza w cieplejsze miesiące. W wersji damskiej ciekawą opcją jest również opaska na głowę, która jednocześnie zapanuje nad naszą fryzurą. 

  • okulary przeciwsłoneczne

Posiadanie okularów przeciwsłonecznych sprawia, że ​​wędrówki są DUŻO przyjemniejsze w słoneczny dzień. Ponadto polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne ograniczą odbicia na pięknych jeziorach, na które będziesz patrzeć. 

  • kije trekkingowe

Kije trekkingowe są pomocne podczas górskich wędrówek zarówno podczas podejść jak i stromych zejść. Najczęściej lekkie, składane i wygodne w użyciu – nie zajmą dużo miejsca w plecaku. 

CO SPAKOWAĆ NA WĘDRÓWKI

Teraz gdy już wiesz w co się ubrać się na górskie wędrówki, prawdopodobnie chcesz wiedzieć co spakować plecaka. Poniżej znajdziesz kilka polecanych przedmiotów, które warto ze sobą zabrać w góry. Jednocześnie upewnij się, że masz przy sobie w górach 10 podstawowych elementów : nawigację, ochronę przeciwsłoneczną, izolację, latarkę czołową, apteczkę, telefon, warstwę ocieplającą, zestaw naprawczy, żywność oraz wodę.  

  • plecak

Technicznie rzecz biorąc można wędrować bez plecaka, jednak noszenie butelki z wodą czy przekąsek  bez małej przestrzeni do ich przechowywania może być trudne lub po prostu niewygodne podczas podchodzenia na szlaku. Warto wykorzystać plecak, który już masz w domu lub zainwestować w taki, który jest przeznaczony do wędrówek w górach. Kluczowe jego funkcje obejmują regulowane pasy, szelki, kieszonki na termos czy butelkę z wodą lub miejsce na bukłak. 

  • ciepłe warstwy

Warstwa izolacyjna z pewnością przyda Ci się, kiedy zrobi się zimno – pogoda w górach może zmieniać się bardzo szybko, niech więc Cię nie zwiedzie słoneczny pozornie dzień. Miłą, oddychającą warstwą środkową może być polar – możesz w nim wędrować w chłodniejsze dni. Dodatkową warstwą ocieplającą może być puchowa kurtka, która zazwyczaj waży niewiele i jest łatwa w kompresji – zmieścisz ją więc bez problemu nawet w małym plecaku. 

  • ochrona przed deszczem i wiatrem

Nigdy nie wiadomo, kiedy zmieni się pogoda w górach, dlatego warto zabrać ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową, która zapewni Ci suchość podczas niespodziewanej ulewy. Równie dobrze sprawdzić się może lekka „wiatrówka” – popularna wówczas kiedy jest zbyt gorąco na polar i jednocześnie zbyt wietrznie na samą koszulkę. 

  • woda

Butelka z wodą lub bukłak to absolutna konieczność podczas górskich wędrówek! Odwodnienie może mieć dla nas poważne skutki, dlatego nie należy tego lekceważyć. Warto skorzystać z butelek wielokrotnego użytku. Ciekawą opcją mogą okazać się butelki termoizolacyjne, które utrzymają nasz napój – w zależności od preferencji – chłodny lub ciepły przez cały dzień. 

  • przekąski

Aby dodać nam energii na górskim szlaku, warto zapakować do plecaka kanapkę, energetycznego batonika czy inne ulubione przekąski. Ich ilość będzie zależeć od długości i trudności szlaku. 

  • nawigacja

Udając się na górski szlak pamiętajmy o zabraniu ze sobą mapy terenu, po którym wędrujemy. Oprócz tego warto zapisać sobie mapy offline w telefonie – polecanymi aplikacjami są wspomniane wcześniej Mapa Turystyczna oraz Traseo.

  • apteczka

Na wycieczki piesze warto zabrać małą apteczkę – nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się Tobie lub Twojemu partnerowi podczas trekkingu. 

  • czapka i rękawiczki

Nawet w miesiącach letnich warto zapakować do plecaka parę lekkich rękawiczek oraz czapkę, szczególnie jeśli wybierasz się na wycieczkę wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko, czapka i rękawiczki często warte są więc swojej dodatkowej wagi w plecaku. 

  • dodatkowe przedmioty

Jeśli planujesz pozostać w górach na zachód słońca lub będziesz wędrować przed wschodem słońca, pamiętaj o spakowaniu latarki czołowej. W zależności od Twoich planów, dodatkowym przedmiotem, który może okazać się przydatny jest m.in.  zestaw do rozpalenia ognia , folia NRC, nóż lub multitool oraz gwizdek . 

WSKAZÓWKA NR 4: NIE ZOSTAWIAJ ŚLADÓW

To krótka (ale bardzo ważna!) uwaga na temat przestrzegania zasad poszanowania natury. Poniżej znajdziesz kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać zanim wyruszysz w góry :

  • Poznaj zasady i szczególne przepisy dotyczące obszaru, który odwiedzasz
  • Pozostań na wytyczonych szlakach 
  • Nie zostawiaj żadnych śmieci w terenie
  • Zostaw skały, rośliny i inne naturalne obiekty takie, jakie je zastaniesz
  • Tam, gdzie rozpalanie ognia jest dozwolone, używaj tylko bezpiecznych do tego narzędzi
  • Kontroluj swojego zwierzaka podczas całej wędrówki
  • Szanuj innych gości i jakość ich doświadczeń
  • Bądź uprzejmy – ustąp innym wędrowcom na szlaku
  • Obserwuj dzikie zwierzęta z daleka. Nie podążaj za nimi ani nie zbliżaj się do nich.
  • Nigdy nie dokarmiaj zwierząt

Źródło : „Get outside: A beginners guide to hiking”

  https://www.reneeroaming.com/beginners-hiking-guide/?fbclid=IwAR2ARifIMYXCP2iEFXJf5Jy0GtIpM-ZONX804WeI6R8E-gRtuOmmTtzoNQg

UDOSTĘPNIJ