fbpx

Azory – z wizytą pośrodku Oceanu

11 marca, 2020

W odległości niemal 1500km od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego Matka Natura stworzyła krainę pełną naturalnego piękna, gotową do eksploracji w niebieskim bezkresie Oceanu Atlantyckiego – Azory. Archipelag dziewięciu wysp powulkanicznych, przedstawiających przyrodę w najczystszej jej postaci, oferuje codzienną dawkę ciekawych przygód, pyszną portugalską kuchnię, ogrom możliwości aktywnego spędzania czasu, a w tym naturalne kąpieliska termalne ulokowane w miejscach jakby wyjętych z Jurassic Park. 

www.mpactionphoto.pl

Skaliste brzegi, zielone wzgórza, gejzery czy jeziora powstałe w kraterach wygasłych wulkanów to charakterystyczny dla Azorów krajobraz. Żyzna, wulkaniczna gleba i umiarkowany klimat sprawiają, że fauna tych portugalskich wysp jest wyjątkowo bogata. Dziewięć wysp – dziewięć małych światów z roku na rok przyciągają coraz więcej zwiedzających, eksplorujących ten odległy zakątek Europy. 

www.mpactionphoto.pl

Co zobaczyć

Na Azorach znajduje się najstarsza i jedyna w Europie plantacja herbaty – na północy wyspy São Miguel fabryka Gorreana prowadzona jest od początku jako rodzinna firma. Oprócz spaceru po bujnych wzgórzach plantacji, możemy wstąpić na filiżankę świeżo zaparzonej herbaty, podziwiając oryginalne maszyny z XIX wieku, które wciąż używane są do przetwarzania zbieranych tutaj od kwietnia do października liści herbaty. 

www.mpactionphoto.pl

W Faia de Baixo na obrzeżach Ponta Delgady warto odwiedzić plantację ananasów Augusto Arruda. Oprócz poznania różnych faz wzrostu ananasów i spróbowania samych owoców, możemy również skosztować likieru ananasowego czy też zabrać do domu sadzonkę ananasa. 

Fani pieszych wędrówek odnajdą na Azorach istny raj do eksplorowania tutejszych szlaków, niezależnie od tego, czy są miłośnikami spokojnych spacerów, czy też preferują bardziej ekstremalne wycieczki. Azory oferują ponad 60 szlaków turystycznych – na samej wyspie São Miguel do wyboru mamy widokowe szlaki prowadzące wzdłuż wybrzeża, jak również malownicze trasy usytułowane wewnątrz wyspy – naszym top był szlak prowadzący granią wzgórza w Sete Cidades. Ciekawą opcją może być również wspinaczka na najwyższy szczyt Portugalii – wulkan Pico (2351 m), położony na wyspie o tej samej nazwie.  

Po aktywnym dniu warto wybrać się na gorące źródła – na samej wyspie São Miguel znajdują się 3 kompleksy wulkaniczne – Furnas, Fogo oraz Sete Cidades, skąd wytwarzane ciepło uwalnia się w postaci źródeł termalnych. Poca Dona Beija, Caldeira Velha czy Termas de Caldeiras to jedne z miejsc, które warto odwiedzić nawet w pochmurny dzień. 

www.mpactionphoto.pl

Będąc na Azorach warto spróbować swoich sił również w sportach wodnych – najpopularniejszym będzie tutaj surfing, windsurfing oraz pływanie na desce SUP. 

www.mpactionphoto.pl

Wskazówki

Z Polski brak jest bezpośrednich lotów na portugalskie wyspy. Warto szukać ciekawych promocji na bilety z wylotem z Berlina (zazwyczaj z przesiadką w Lizbonie). Na Azorach funkcjonuje wiele budżetowych wypożyczalni aut – do zwiedzenia wyspy São Miguel wystarczy nam małe osobowe auto – przy odpowiednio wczesnej rezerwacji możemy trafić na okazyjne ceny (6dni – 109zł). Największy ruch turystyczny na Azorach rozpoczyna się w maju i trwa do października – wówczas pogoda na wyspach jest najbardziej stabilna. Pomimo łagodnego klimatu Azorów warto jednak przygotować się na trzy pory roku w ciągu jednego dnia. Jednak to właśnie te silne, choć krótkie opady deszczu sprawiają, że flora na Azorach jest tak wspaniała i bogata. 

UDOSTĘPNIJ