fbpx

Korzyści zdrowotne wynikające z picia wody

7 kwietnia, 2020

Nasze ciała składają się w około 60% z wody, zaś nasza krew to w 90% woda. Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Choć nie ma powszechnie uzgodnionej ilości wody, którą należy spożywać codziennie, zaleca się picie 8 szklanek każdego dnia. Nawodnienie organizmu jest więc naprawdę istotne. Oto kilka powodów, dla których nasze ciało potrzebuje wody. 

www.hydroflask.com

Woda pomaga zmaksymalizować wydajność fizyczną

Woda jest istotnym składnikiem naszego organizmu podczas intensywnego treningu. Utrata nawet 2% zawartości wody w organizmie może znacznie osłabić naszą sprawność fizyczną i doprowadzić do zmiany kontroli temperatury ciała, zmniejszenia motywacji lub zwiększonego zmęczenia. Odpowiednie nawodnienie pomaga osiągnąć najlepsze wyniki podczas treningu fizycznego, jak również zmniejszyć stres oksydacyjny występujący podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności. 

Nawodnienie ma duży wpływ na poziom energii i funkcje mózgu

Stan nawodnienia organizmu ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu – nawet łagodne odwodnienie może zaburzać wiele aspektów jego funkcjonowania. Utrata płynów po wysiłku zaburza zarówno nastrój, jak i koncentrację oraz zwiększa częstotliwość bólów głowy. Dodatkowo, może mieć również wpływ na zwiększone uczucie niepokoju i zmęczenia. Nawet łagodne odwodnienie ma negatywny wpływ na poziom energii.

www.hydroflask.com

Woda pitna może pomóc w zapobieganiu i leczeniu bólów głowy 

Jak już wspomnieliśmy powyżej, odwodnienie może powodować bóle głowy i migreny u niektórych osób. Woda pitna może czasami pomóc złagodzić objawy bólu głowy, zmniejszyć jego intensywność i czas trwania.

Walcz ze stresem za pomocą wody

Odwodnienie organizmu w znacznym stopniu przyczynia się do odczuwania stresu. Zmęczenie, złość, negatywny nastrój i problemy poznawcze zwiększają się, gdy jesteś odwodniony. Wyprzedź stres i popijaj wodę przez cały dzień.

Woda dla zdrowia skóry

Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia pomaga wypełniać komórki skóry, co minimalizuje pojawianie się drobnych linii i zmarszczek. Dzięki piciu wody będziesz więc wyglądać młodziej. Woda wspomaga również detoksykację – pomaga wypłukać toksyny i zanieczyszczenia z organizmu, które przyczyniają się do matowienia cery. Odpowiednie nawodnienie zapewnia dobre krążenie i przepływ krwi, dzięki czemu nasza skóra będzie promieniała. 

www.hydroflask.com

Picie większej ilości wody wspomaga trawienie i może pomóc w odchudzaniu

Woda i błonnik współpracują ze sobą i pomagają wyeliminować toksyny z przewodu pokarmowego, są więc dobrodziejstwem dla zdrowia układu trawiennego. Regularne nawadnianie zwiększa sytość i przyspiesza tempo metabolizmu, wspomagając tym samym odchudzanie. Picie 2 litrów wody dziennie może zwiększyć całkowity wydatek energetyczny nawet o 96 kalorii dziennie. Nawadnianie na pół godziny przed posiłkiem może pomóc w zapobieganiu przejadaniu się, tworząc poczucie sytości. Najlepiej jest pić zimną wodę, ponieważ wtedy ciało zużyje dodatkową energię (kalorie) do podgrzania wody do temperatury ciała.

www.hydroflask.com

Podsumowując: 

  • Woda pitna jest korzystna dla organizmu na różne sposoby.
  • Woda stanowi doskonały zamiennik napojów o dużej zawartości cukru i kalorii, takich jak napoje bezalkoholowe i soki.
  • Ilość wody, którą należy pić codziennie zależy od różnych czynników, w tym od masy ciała, poziomu aktywności, pogody i ilości potu.
  • Woda pitna pomaga również utrzymać zdrowe tętno i ciśnienie krwi.
  • Pij wodę regularnie przez cały dzień, aby uniknąć odwodnienia. Zawsze miej przy sobie butelkę wody i pij co pół godziny lub godzinę w ciągu dnia. Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie picia. Pragnienie pojawia się, gdy jesteś już odwodniony.
  • Odpowiednie nawodnienie jest dobrodziejstwem dla treningów. Woda pitna pomaga ćwiczyć dłużej i unikać skurczów mięśni.

Źródło: 

Medical News Today: „Fifteen benefits of drinking water”; 

Health Line: „7 Science-Based Health Benefits of Drinking Enough Water”;

UDOSTĘPNIJ